×

☰ facebook

WODECKI TWIST FESTIWAL 2022

Program

Zbigniew Wodecki

5. WODECKI TWIST UROCZYSTY. LUBIMY WRACAĆ !

Wzruszająca GALA PRZYJACIÓŁ, Wodecki w wydaniu elektronicznym, a także obowiązkowo chóralne „Zacznij od Bacha” na krakowskim Rynku Głównym – Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprosili na jubileuszową, 5. edycję festiwalu WODECKI TWIST. Najpiękniejsze polskie piosenki rozbrzmiały między 10 a 12 czerwca w całym Krakowie!

5. WODECKI TWIST zebrał doskonałych artystów polskiej sceny muzycznej ze wszystkich możliwych gatunków. W tym roku unosiły się nad nami słowa niezapomnianej piosenki „Lubię wracać…” nie tylko dlatego, że program sięga do kochanych utworów, ale również dlatego, że festiwal powrócił po dwuletniej przerwie do pełnych spotkań z publicznością.

W jubileuszowym roku, dokładnie tak, jak w ubiegłych latach, ważna jest dla nas różnorodność muzyczna i pokoleniowa. Przygotowujemy szereg koncertów i lokujemy je na najpiękniejszych scenach Krakowa. Nie mam wątpliwości, że będzie można usłyszeć niepowtarzalne i charakterystyczne chyba tylko dla nas połączenie niebanalnych głosów, stylów i czasów – zapowiedziała dyrektor artystyczna festiwalu Kasia Wodecka-Stubbs.

Mottem tegorocznej edycji byli przyjaciele – zarówno ci, którzy towarzyszyli Zbigniewowi Wodeckiemu w zawodowej i nie tylko zawodowej drodze, jak również młode pokolenie, czyli muzycy tworzący nowe trendy z wielką jakością i szacunkiem dla tego, co w naszej piosence najlepsze.

Na rozmowy z artystami i zakulisowe relacje z festiwalu zaprasiła Interia, patron wydarzenia. Ekskluzywne materiały pojawiały się w portalu od 6 maja (uroczyste wręczenie kluczy do nowej siedziby Fundacji w dniu urodzin Zbigniewa Wodeckiego) aż do wielkiego finału.

Tradycją są spotkania z zespołami chóralnymi w pierwszym dniu festiwalu. Tak samo było i tym razem – w piątek, 10 czerwca, w samo południe na Rynku Głównym w Krakowie Wodeckiego zaśpiewały chóry z całej Polski, mieszkańcy Krakowa, turyści, goście festiwalowi, rodzina i bliscy artysty. Jest to również jedyny taki dzień, gdy z Wieży Mariackiej brzmi o 12-tej „Zacznij od Bacha” zamiast hejnału. W tym roku we wspólne śpiewanie włączył się Sound’n’Grace – znakomity zespół na co dzień wykonujący muzykę gospel, soul, funky i R&B, z którym usłyszeliśmy się dzień później podczas gali. Chóralną inaugurację festiwalu obserwują też co roku w mediach społecznościowych dziesiątki tysięcy fanów.
11. czerwca, w sobotę, otworzyliśmy muzyczny klub przy Plantach, w altanie Zbigniewa Wodeckiego, w jej okolicach i przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Przez cały dzień pojawiali się tam goście festiwalowi, a wielu z nich zagrało jazz. Zaplanowaliśmy koncerty, wywiady i potańcówki w stylu lat 70-tych!
Wieczorem 11 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków wielka gala jubileuszowa, która dostała tytuł WODECKI UROCZYSTY, a była nadzwyczajnym spotkaniem przyjaciół Zbigniewa Wodeckiego i najlepszej polskiej muzyki w ogóle.

Udział w tym wydarzeniu wzięli między innymi Alicja Majewska, Ania Rusowicz, Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Andrzej Lampert, Joanna Kulig, Maciej Musiałowski, Natalia Szroeder i Maciej Maleńczuk oraz Sound’n’Grace i orkiestra pod batutą Tomka Szymusia, który jest autorem aranżacji. To nie wszystko! Będą niespodzianki. Nie jest natomiast niespodzianką fakt, że Zbigniew Wodecki był człowiekiem obdarzonym fantastycznym poczuciem humoru i wokół tych wspomnień zbudowany jest scenariusz widowiska.

Gala będzie wielka, ale ma też pozostać… prosta. Czyli możliwa do zanucenia i podchwycenia przez publiczność, nie tylko tę zgromadzoną w ICE Kraków, ale też przed ekranami telewizorów. Repertuar obejmie polskie piosenki z lat 70-tych i 80-tych. To jeden z najbardziej fascynujących okresów naszej rozrywki! – podkreślała Kasia Wodecka-Stubbs.

Transmitowany na żywo w telewizji Polsat koncert był kulminacją 5-lecia festiwalu, ale również 45-lecia debiutanckiej płyty Zbigniewa Wodeckiego z 1976, odkrytej na nowo dzięki reedycji z udziałem Mitch&Mitch.
Koncert Galowy i GALA „UROCZYSTY WODECKI” - 5. Wodecki Twist Festival 2022, Kraków w ICE Kraków Congress Centre 11. czerwca poprowadzili wspaniali Magda Miśka-Jackowska oraz Krzysztof Ibisz.

Na finał, w niedzielę 12. czerwca, WYSPA MUZYKI – barwne, nowocześnie brzmiące i zarażające energią wydarzenie na plenerowej scenie nad Wisłą. Pod hasłem ELECTRO siły i pokolenia połączyli Kayah, Baasch, Novika, Agim, Kev Fox, Rysy i inni. To był relaksujący muzyczny piknik, zyskujący z roku na rok coraz większą sympatię publiczności. Te koncerty, które ponownie zagościły przy jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Krakowa – Forum Przestrzenie – były bezpłatne! Główny program obejmował czas od 17-tej do 22-giej, a potem goście i zaproszeni muzycy porwali młodą publiczność do wspólnej zabawy, która przeciągnęła się do późna.

Zbigniew Wodecki

PROGRAM

  • 10 czerwca 2022, godz. 12

ZACZNIJ OD BACHA – inauguracja festiwalu
Rynek Główny w Krakowie

Zbigniew Wodecki
  • 11 czerwca 2022, cały dzień

MUZYCZNY KLUB PRZY PLANTACH
Skwer im. Zbigniewa Wodeckiego (św. Marka i Westerplatte) oraz okolice - przeniesiony do Pałacu Potockich na godzinę 20:00, a potańcówka w Altanie przenosiona na niedzielę 12 czerwca na godz. 16:00.

Zbigniew Wodecki
  • 11 czerwca 2022

WODECKI UROCZYSTY – GALA PRZYJACIÓŁ
Centrum Kongresowe ICE Kraków
Wystąpili: Alicja Majewska, Ania Rusowicz, Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Andrzej Lampert, Joanna Kulig, Maciej Musiałowski, Natalia Szroeder, Maciej Maleńczuk, Sound’n’GraceAranże i orkiestra pod batutą Tomka Szymusia
Organizator: Fundacja im. Zbigniewa WodeckiegoWspółorganizator: Miasto KrakówProducent telewizyjny: POLSAT Scenariusz: Kasia Wodecka-Stubbs (dyrektor festiwalu), Halina Przebinda (POLSAT)

Zbigniew Wodecki

Alicja Majewska i Irena Santor laureatkami Nagrody W!
Statuetki zostały wręczone 11. czerwca podczas galowego koncertu Wodecki Twist Festiwal. A czym jest W?
W - jak wybitność.
W - jak wszechstronność.
W - jak wytrwałość.
„Nie miałam wątpliwości, kto w tym roku powinien dostać naszą Nagrodę W. Alicja Majewska i Irena Santor to wielkie artystki polskiej sceny muzycznej i to przede wszystkim o nich myślę, gdy mowa o wszechstronności, wybitnym talencie i wytrwałości w środowisku muzycznym. Obie Tata ogromnie cenił, występowali i podróżowali wspólnie” – powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu Kasia Wodecka Stubbs. (Statuetki wykonane przez: Pola Zag Jewellery, Zdjęcie statuetek: Weronika Łodzińska-Duda)

Zbigniew Wodecki
  • 12 czerwca 2022, godz. 17.00-22.00

WYSPA MUZYKI: ELECTRO
Scena plenerowa przy Forum Przestrzenie
Wystąpili: Kayah, Baasch, Novika, Agim, Kev Fox, Sarapata, Rysy, Kamp!.

Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszych urodzin festiwalu! Zapraszamy do wybuchającego zielenią Krakowa wszystkich, którzy tęsknią za muzyką piękną, wciągającą i tworzoną z sercem i wyśmienitym rzemiosłem.

Zbigniew Wodecki

ORGANIZATORZY:
Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego, Miasto Kraków

WSPÓŁORGANIZATOR
Follow The Step

PRODUCENT TELEWIZYJNY:
Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego, Polsat

PATRONI MEDIALNI:
Interia, Grupa RMF, RMF Classic

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
krakow.pl

Pozdrawiamy, Zespół Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego.

 

  • Profil Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego na Facebook: facebook.com